WooCommerce Tickets - en to fr translation catalogue (22 entries)

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: The Events Calendar: WooCommerce Tickets
fr: The Events Calendar : WooCommerce Tickets

note: Description of the plugin/theme
en: The Events Calendar: WooCommerce Tickets allows you to sell tickets to events through WooCommerce
fr: The Events Calendar : WooCommerce Tickets vous permet de vendre des billets pour des événements via WooCommerce

en: Tickets
fr: Billets

en: Email the user will receive after a completed order with the tickets he purchased.
fr: L'utilisateur recevra cet email après avoir passé la commande de ses billets.

en: Your tickets from {sitename}
fr: Vos billets de {nom du site}

en: Subject
fr: Sujet

en: Defaults to <code>%s</code>
fr: Par défaut <code>%s</code>

en: You'll receive your tickets in another email.
fr: Vous recevrez vos billets dans un autre e-mail.

en: In trash (was %s)
fr: Dans la corbeille (il y avait %s)

en: Deleted
fr: Supprimé

en: (deleted)
fr: (supprimé)

en: Unknown
fr: Inconnus

en: Event sales report
fr: Rapport de ventes des événements

en: Report
fr: Rapport

en: This is a ticket for the event:
fr: Ceci est un billet pour l'événement:

en: (Total available # of this ticket type. Once they're gone, ticket type is sold out)
fr: (Nombre total de billets de ce type. Si non affiché, les billets ont tous été vendus)

en: SKU:
fr: UGS:

en: (A unique identifying code for each ticket type you're selling)
fr: (Code unique pour chaque type de billet que vous vendez)

en: Currently, WooTickets will only show up on the frontend once per full event. For PRO users this means the same ticket will appear across all events in the series. Please configure your events accordingly.
fr: Actuellement, WooTickets n'apparaitra qu'une fois sur le front-end par événement complet. Pour les utilisateurs PRO les billets apparaitront sur tous les événements de la série. Veuillez configurer vos événements.

en: Out of stock!
fr: Plus en stock!

en: Add to cart
fr: Ajouter au panier

en: To begin using WooTickets, please install and activate the latest version of <a href="%s" class="thickbox" title="%s">%s</a>.
fr: Pour commancer a utilisé WooTickets, veuillez installer et activer la dernière version <a href="%s" class="thickbox" title="%s">%s</a>.
