WooCommerce Tickets - en to de translation catalogue (20 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: The Events Calendar: WooCommerce Tickets allows you to sell tickets to events through WooCommerce
de: The Events Calendar: Mit WooCommerce Tickets können Sie Karten mit WooCommerce verkaufen

en: Email the user will receive after a completed order with the tickets he purchased.
de: E-Mail, welches der Benutzer nach seinem Kauf erhält

en: Your tickets from {sitename}
de: Dein Ticket von {sitename}

en: Subject
de: Betreff

en: Defaults to <code>%s</code>
de: Standards zu <code>%s</code>

en: You'll receive your tickets in another email.
de: Sie erhalten Ihre Tickets in einem gesonderten E-Mail.

en: In trash (was %s)
de: im Papioerkorb (war %s)

en: Deleted
de: Gelöscht

en: (deleted)
de: (gelöscht)

en: Unknown
de: Unbekannt

en: Event sales report
de: Event-Umsatzbericht

en: Report
de: Bericht

en: This is a ticket for the event:
de: Dies ist ein Ticket für das Event:

en: Stock:
de: Lager:

en: (Total available # of this ticket type. Once they're gone, ticket type is sold out)
de: (Total verfügbar # von diesem Ticket-Typ. Sobald sie ausverkauft sind, Ticket-Typ ist ausverkauft)

en: (A unique identifying code for each ticket type you're selling)
de: (Ein eindeutiger Code für jeden Kartentyp den Sie verkaufen)

en: Currently, WooTickets will only show up on the frontend once per full event. For PRO users this means the same ticket will appear across all events in the series. Please configure your events accordingly.
de: Momentan wird WooTickets nur einmal für jedes (volle) Event angezeigt. Für PRO Benutzer bedeutet dies, dass das gleiche Ticket bei allen Events einer Serie angezeigt wird. Bitte konfigurieren Sie ihre Events entsprechend.

en: Out of stock!
de: Ausverkauft!

en: Add to cart
de: In den Warenkorb

en: To begin using WooTickets, please install and activate the latest version of <a href="%s" class="thickbox" title="%s">%s</a>.
de: Um mit WooTickets zu beginnen, installiere und aktivierte bitte die letzte Version von <a href="%s" class="thickbox" title="%s">%s</a>.
